Ogrodzenia Nowoczesne

Każdy typ ogrodzeń ma swoje wady i zalety. Szeroko rozumiane charakterystyki ogrodzeniowych konstrukcji, z uwzględnieniem ich walorów estetycznych, determinują ich zastosowanie. Stąd właśnie pytanie o najlepszy rodzaj ogrodzeń wydaje się być pytaniem problematycznym – wszystko zależy przecież od naszych partykularnych oczekiwań, wymogów, od okoliczności, w jakich zamawiamy ogrodzenie, oraz celu, w jakim ma być postawione.

Czy jednak naprawdę sprawa wygląda właśnie tak? Czy to prawda, iż niemożliwe jest odnalezienie obiektywnych, tj. oderwanych od wspomnianego kontekstu, kryteriów, na podstawie których będzie można określić, które z dostępnych na rynku ogrodzeń jest najlepsze? A może jednak można sporządzić klasyfikację ogrodzeń, dzięki której wyłoni się to, w które naprawdę warto zainwestować? Sprawdźmy to!

Wytrzymałość

Podstawowym wymaganiem stawianym ogrodzeniom jest to, iż muszą być one odpowiednio wytrzymałe. Cóż to oznacza? Przede wszystkim to, iż nie będzie można ich łatwo sforsować. Tutaj najgorzej wypadają ogrodzenia siatkowe. Nie tylko łatwo je zniszczyć, np. wjeżdżając w nie samochodem, ale i nawet przeciąć, jeśli tylko dysponuje się odpowiednim sprzętem, jakim to są chociażby dobre, duże obcęgi. Czy ogrodzenie z siatki przed czymkolwiek chroni? Raczej nie. Wyznacza teren, na który nikt nie ma wstępu, niemniej osoby, które same z siebie sugerowanego zakazu nie będą chciały przestrzegać, bez problemu dostaną się na teren posesji. Bardzo dobrą wytrzymałością charakteryzują się ogrodzenia kute oraz panelowe. Zarówno jedne, jak i drugie są dość trudne do sforsowania. Co więcej, ciężko jest również przejść ponad nimi, a ich przecięcie jest niemal niemożliwe. Tego typu konstrukcje idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie osobom zarządzającym posesją czy im właścicielom bardzo zależy na tym, aby nikt nieproszony na dany teren się nie dostał. Warto również wiedzieć, iż ogrodzenia panelowe, na życzenie klienta, mogą być naprawdę bardzo wysokie, a ogrodzenia kute wyposażone w ostre zakończenia.

Estetyka

Odpowiednia prezencja ogrodzenia jest ważna zarówno wtedy, gdy mówimy o ogrodzeniach dla posesji prywatnych, jak i wtedy, gdy chodzi o posesje firmowe czy placówki należące do organów publicznych. Tu znów ogrodzenia siatkowe wypadają najgorzej. Co prawda mogą sprawdzić się np. przy odgradzaniu działki czy terenów magazynowych (przy założeniu, że na ich terenie nie znajduje się nic wartościowego), ale nijak nie będą nadawać się do posesji prywatnych czy, tym bardziej, firmowych, które przecież już z zewnątrz muszą budzić zaufanie i sugerować prawdziwie profesjonalne i poważne podejście przedsiębiorstwa do własnej działalności. A więc, zawsze wtedy, gdy zależy nam na tym, by nasza posesja prezentowała się w sposób elegancki, wybierać powinniśmy ogrodzenia panelowe lub kute. Warto tu jednak dodać, iż są one „eleganckie” w inny sposób. Te pierwsze są bardzo nowoczesne, niemniej nijak nie pretensjonalne. Cechuje je przede wszystkim estetyczny uniwersalizm, którym nie mogą cieszyć się klasyczne ogrodzenia kute. Te ostatnie prezentują się w sposób niemalże przytłaczający, niekiedy zbyt majestatyczny. Są piękne, to oczywiste, niemniej pasują do bardzo niewielu architektonicznych i dekoracyjnych stylistyk, podczas gdy ogrodzenia z paneli można w łatwy sposób dostosować do każdej z nich.

Cena

Najtańszymi ogrodzeniami są, jak łatwo można się domyślić, ogrodzenia siatkowe. Niemniej, jeśli weźmiemy pod uwagę ich przedstawioną wyżej pokrótce jakość, okaże się, iż nawet pomimo atrakcyjnej ceny nie są rozwiązaniem optymalnym (lub są nim jedynie w określonych i niezbyt wielu przypadkach). Bardziej funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, czyli ogrodzenia z paneli oraz ogrodzenia kute, są związane z koniecznością poniesienia większych kosztów. Najczęściej najdroższe są ogrodzenia kute. Cena ogrodzeń panelowych plasuje się między ceną siatki a ceną konstrukcji kutych. Tak więc zdają się one być, w kontekście związanych z zakupem ogrodzenia kosztów, opcją najbardziej korzystną. Nie wymagają bowiem od kupującego, aby dysponował bardzo dużymi sumami pieniędzy, niemniej nie zmuszają go również do zrezygnowania z wysokiej jakości konstrukcji przez wzgląd na finansowe ograniczenia.

Montaż

Łatwość i tempo montażu ogrodzenia są czasem ważnym kryterium, a czasem okazują się być zupełnie nieistotne. Rozważać będziemy tu więc tylko ten pierwszy przypadek. Gdy zależy nam tylko i wyłącznie na czasie, możemy zdecydować się na ogrodzenie z siatki. Niemniej jedyne argumenty, które przemawiają za jego wyborem, to niska cena, co zostało już wspomniane, oraz, jak się tu okazuje, krótki czas potrzebny na jego postawienie. Ogrodzenia kute są, w przeciwieństwie do ogrodzeń siatkowych, stosunkowo trudne w montażu, który to montaż, co warto dodać, jest dość czasochłonny. Ogrodzenia panelowe znajdują się w powyższej klasyfikacji na miejscu pośrednim między siatką a ogrodzeniami kutymi. Można nawet powiedzieć, iż ich montaż bardziej przypomina stawianie tej pierwszej. Panele, z których się składają, są bowiem naprawdę lekkie i łatwo się je przenosi, a więc i zakłada. Radzą z tym sobie nawet osoby, które nie pracują w budowlano-remontowej branży, a także te, które nie charakteryzują się zbytnią tężyzną fizyczną. Warto również dodać, iż łatwy montaż ogrodzeń panelowych bezpośrednio łączy się z ich łatwym demontażem. Dlatego właśnie idealnie sprawdzają się jako ogrodzenia tymczasowe, tj. te stawiane na np. placach budowy.

Ochrona przed spojrzeniami

To jasne, iż ogrodzenie ma gwarantować, iż nikt nie dostanie się na teren posesji, jeśli jej właściciele nie będą sobie tego życzyć. Warto jednak pamiętać o tym, iż ma ono chronić nie tylko przed samym wejściem nieproszonych gości, ale także i przed ich ciekawskimi spojrzeniami. Niezależnie od tego, czy chcemy jedynie chronić własną prywatność, czy może zależy nam bardziej na tym, aby nikt poza zaangażowanymi w dane przedsięwzięcie osobami nie miał wglądu w to, co dzieje się na terenie posesji, powinniśmy zdecydować się na zakup ogrodzenia z paneli. Tak ogrodzenie siatkowe, jak i kute nie spełnia zbyt dobrze roli „zasłony”, z którą to doskonale radzą sobie gęsto poukładane panele.

Podsumowanie

Jak widać, ogrodzenia panelowe zdecydowanie wygrywają z ogrodzeniami innego typu, tj. tak ogrodzeniami siatkowymi, jak i kutymi. Są niewiele droższe od tych pierwszych i montuje się je niemal tak samo prosto, niemniej pozostają wytrzymałe i prezentują się estetycznie, podobnie do eleganckich ogrodzeń kutych, które to jednak są droższe i bardziej wymagające od panelowych. Co więcej, montuje się je długo i nie zasłaniają one mieszkańców posesji, znajdującego się na jej terenie budynku czy mieszkańców etc. przed spojrzeniami osób postronnych. Tak więc, odpowiadając na pytanie postawione na początku artykułu, powiedzieć należy, iż najlepszymi ogrodzeniami są te panelowe. Jak zostało to pokazane, nie mają sobie równych – koniec końców, nawet gdy siatka lub ogrodzenie kute na jakimś polu okazują się być trochę lepsze lub porównywalnie optymalne, w ogólnym rozrachunku i tak wypadają zdecydowanie gorzej.