Ogrodzenia Boisk

Boiska to bardzo ważne obiekty rekreacyjne wykorzystywane nie tylko przez kluby sportowe, ale też i szkoły, które mogą nań przeprowadzać tak lekcje wychowania fizycznego, jak i różnego rodzaju zawody i mecze. Boiska mają różne zastosowanie, niemniej zawsze związane są bezpośrednio ze sportem, a więc i z aktywnością fizyczną, wyzwaniami i wyśmienitą zabawą – tak dla samych sportowców, jak i obserwujących ich zmagania widzów.

Ogrodzenia boisk – podstawowe informacje

Boiska sportowe służą szeroko rozumianej rozrywce i rekreacji. Znajdują się nie tylko w klubach sportowych, ale też w szkołach, umożliwiając ich uczniom podejmowanie aktywności fizycznych na świeżym powietrzu – co jest nie tylko bardzo zdrowe, ale i przyjemne, a więc sprawia, że uczniowie niezbyt chętnie rezygnują z lekcji wychowania fizycznego – czy organizowanie wewnątrzszkolnych czy międzyszkolnych zawodów sportowych (oraz organizowanie przez owe placówki różnego rodzaju imprez dla podopiecznych, ich rodzin etc.). Dlatego właśnie powiedzieć można, że każda szkoła powinna mieć własne boisko. Całe szczęście w dzisiejszych czasach o jego postawienie – i ogrodzenie, co jest przecież konieczne – nie jest wcale tak trudno…

Ogrodzenia boisk wykonywane są bądź z paneli, bądź z siatki, bądź z obu tych materiałów jednocześnie. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, gdyż ogrodzenia, w przypadku boisk, są szczególnie narażone na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia (np. trzeba liczyć się z tym, że często uderzać w nie będzie piłka). Ogrodzenia boisk mają najczęściej wysokość 4 metrów, niemniej ich wymiary często się między sobą różnią – profesjonalne boiska piłkarskie mają inną powierzchnię niż np. boiska szkolne.

Panelowe ogrodzenia boisk

Ogrodzenia panelowe stanowią optymalne rozwiązanie dla różnego rodzaju boisk. Prezentują się profesjonalnie i elegancko, są bardzo wytrzymałe i gwarantują, że nikt postronny nie będzie mógł podejrzeć, co dzieje się na boisku, a więc i nie będzie mógł rozpraszać trenujących sportowców – czy to amatorów, czy profesjonalistów. Panelowe ogrodzenia boisk wykonywane są najczęściej z paneli prostych, montowanych dwurzędowo. Panele te, dla ich efektywnego wzmocnienia, montowane są na specjalnych obejmach. Warto również wiedzieć, że ogrodzenia panelowe mogą być zabezpieczone przed korozją (poprzez cynkowanie ogniowe lub cynkowanie i malowanie proszkowe). Wybór ogrodzenia, które nie będzie rdzewieć, jest bardzo korzystny dlatego, że przekłada się na znaczące oszczędności czasu i pieniędzy, zapobiegając konieczności poddawania konstrukcji dodatkowym zabiegom.

Siatkowe ogrodzenia boisk

Siatkowe ogrodzenia boisk wykonywane są najczęściej z siatki plecionej i, co ważne, cynkowanej, a więc zabezpieczonej przed korozją. Rozmiar oczek siatki może być różny i waha się najczęściej w przedziale od 35x35 mm do 50x50 mm. Siatka w ogrodzeniu siatkowym dla boisk mocowana jest na słupach o średnicy, najczęściej, 6 cm. Wykorzystuje się do tego specjalny system linek, napinaczy oraz obejm gwarantujący wysoką wytrzymałość konstrukcji.

Ogrodzenie dopasowane do konkretnego boiska

Pamiętajmy, że każde ogrodzenie musi być idealnie dostosowane do partykularnych warunków. Nie chodzi tu jednak tylko o jego końcowy wygląd (np. kolor, na jaki zostanie pomalowane) czy wymiary (determinowane przez wymiary samego boiska), ale również innego rodzaju własności, jak np. wspomniane wcześniej wymiary oczek siatki czy grubość słupów, na którym ogrodzenie zostanie zamontowane (np.w przypadku, w którym ogrodzenie jest z jakiś powodów dodatkowo narażone na zniszczenia, warto zdecydować się na słupy o większej średnicy). Tym samym wszystkie konstrukcyjne i wizualne szczegóły powinny być uwzględniane już na początkowym etapie projektowania ogrodzenia dla boiska.

Ogrodzenia boisk – montaż

Montaż ogrodzeń tak siatkowych, jak i panelowych, jest stosunkowo prosty, niemniej jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, warto zdecydować się na zamówienie usług montażowych u specjalistów zajmujących się również produkcją ogrodzeń. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób wiele trosk oraz czasu, przyspieszając i usprawniając cały proces.