Bramy przesuwne

Brama wjazdowa jest nie tylko wykończeniowym elementem ogrodzenia – przede wszystkim jest tym, co pozwala nam je „przekraczać” i dostawać się na teren wyznaczanej przez nie posesji. Tym samym jej odpowiedni wybór jest ważną kwestią nie tylko z perspektywy estetyki, jak niekiedy się sądzi, lecz też i funkcjonalności. Stąd coraz większą popularnością cieszą się bramy przesuwne. Mają bardzo wiele zalet i doskonale sprawdzają się w niemal wszystkich okolicznościach. Warto więc przyjrzeć się im trochę bliżej…

Bramy przesuwne – najważniejsze informacje

W przeciwieństwie do bram skrzydłowych, przesuwne otwierają się wzdłuż ogrodzenia – ich skrzydło (najczęściej składają się tylko z jednego, niemniej można zamówić dwuskrzydłową przesuwną bramę) przesuwa się w linii prostej, umożliwiając wjazd na teren posesji.

Najczęściej wykonywane są z elementów stalowych, rzadziej z aluminiowych (aluminiowe bramy są droższe), a najrzadziej z żeliwa. Żeliwne skrzydła są również najcięższe.

Warto wiedzieć, iż możemy zamawiać je wraz z ogrodzeniem, niemniej nie jest to konieczne, gdyż dobranie odpowiedniego wypełnienia bramy, które będzie pasowało do ogrodzenia, jakie już mamy, nie jest zbyt dużym problemem.

Rodzaje bram przesuwnych

Bramy przesuwne dzielą się na bramy szynowe oraz bramy samonośne. Zarówno jedne, jak i drugie, mają swoje własne zalety i wady.

  • Bramy przesuwne szynowe przesuwają się po specjalnej szynie, która montowana jest w podłożu. Skrzydło takiej bramy jest stosunkowo lekkie i niezbyt szerokie, co ułatwia jej obsługę, niemniej jej konstrukcja wymaga, aby jej właściciel na bieżąco oczyszczał należącą do niej szynę, gdyż wszystkie zbierające się na niej zanieczyszczenia (piasek, błoto, liście etc.) będą utrudniać, a niekiedy nawet uniemożliwiać, poruszanie się skrzydła.
  • Bramy samonośne nie wymagają już ani regularnego przeprowadzania tego typu zabiegów, ani podparcia, na którym zostaną zamontowane. Dlatego właśnie ich skrzydła są ciężkie i szerokie – montowane nad wjazdem zapewniają odpowiednią przeciwwagę dla całej konstrukcji. Warto jednak pamiętać o tym, iż bramy samonośne najlepiej jest od razu wyposażać w automatykę, gdyż ich ręczna obsługa, przez wzgląd na ich ciężar oraz gabaryty, może okazać się dość uciążliwa.

Zalety bram przesuwnych

Rozwiązanie, jakim są bramy przesuwne, jest niezwykle nowoczesne i funkcjonalne. Ich konstrukcja zapewnia komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo, gdyż są one bardzo wytrzymałe (zawsze możemy również wyposażyć je w dodatkowe zamki lub specjalny system antywłamaniowy, jeśli mamy na to ochotę).

Bardzo ważną zaletą owych bram jest również cecha, która została już wspomniana, a mianowicie fakt, iż nie wymagają one zbyt wiele wolnej przestrzeni na terenie posesji – skrzydło przesuwnej bramy porusza się przecież wzdłuż ogrodzenia, a nie w kierunku doń prostopadłym i dalej. Tym samym doskonale sprawdzają się w przypadku małych posesji.

Bogactwo wzorów i kolorów, w jakich zamówić można przesuwną bramę, sprawia, iż z łatwością można dostosować jej wygląd nie tylko do ogrodzenia, ale stylistyki całej posesji oraz naszych partykularnych estetycznych upodobań. Co więcej, bramy te można wyposażyć w prostą w obsłudze i niezawodną automatykę, dzięki której korzystanie z nich będzie jeszcze prostsze i jeszcze przyjemniejsze. Warto również dodać, iż montaż bramy przesuwnej – tak szynowej, jak i samonośnej – jest bardzo prosty. Jej skrzydło znacznie łatwiej wypoziomować niż ma to miejsce w przypadku bram skrzydłowych.

Najbardziej problematycznym z elementów montażu jest w tym przypadku wylanie pod bramę fundamentu, niemniej właśnie dzięki niemu nie musimy wzmacniać bocznych słupków, co jest konieczne, gdy montujemy bramę skrzydłową.

Wady bram przesuwnych

Fakt, iż skrzydło przesuwnej bramy otwiera się wzdłuż ogrodzenia, może być rozpatrywany jak jej zaleta (i tak dzieje się najczęściej), niemniej nie można nie dodać, iż może on również stać się jej wadą. W jakiej sytuacji? Wtedy, gdy nasz podjazd jest zbyt krótki. Bramy przesuwne doskonale sprawdzają się w przypadku działek płytkich, niemniej musimy pamiętać, iż po stronie, w którą skrzydło ma się przesuwać, musimy mieć jeszcze ogrodzenie o długości od 1,5 do 3 metrów, na którym skrzydło będzie mogło się „oprzeć”.

Choć najczęściej na pracę bram przesuwnych warunki pogodowe nie mają żadnego wpływu, tj. nie zamknie czy nie uniemożliwi jej zamknięcia bądź otworzenia silny wiatr etc., to w przypadku szczególnie silnych opadów śniegu może być już jednak inaczej. Czasem zdarza się bowiem tak, że jego zaspy okazują się być w stanie przyblokować skrzydło bramy.

Zastosowanie bram przesuwnych

Bramy przesuwne mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w dużej mierze przez osoby prywatne, tj. na posesjach prywatnych, gdyż są na tyle funkcjonalne i eleganckie, iż doskonale się w tej roli sprawdzają. Z tych samych powodów wybierane są również przez przedsiębiorców.

Warto również wiedzieć, iż na rynku dostępne są też wypełnienia do skrzydeł bram przesuwnych, które nie mają zbyt wielkich walorów estetycznych, niemniej są znacznie tańsze, nie tracąc przy tym swych technicznych walorów. Mowa tu oczywiście o skrzydłowych konstrukcjach stalowych z wypełnieniem z paneli stosowanych do produkcji ogrodzeń. Rozwiązanie to jest bardzo często wybierane przez właścicieli obiektów przemysłowych, czyli tych, w których szczególne walory estetyczne bramy nie są aż tak istotne.

Czy warto wyposażać bramę w automatykę?

Z pewnością tak! Gwarantuje to bowiem najwyższy komfort jej użytkowania. Jeśli bowiem nasza brama wyposażona jest w napęd, możemy sterować nią, tj. otwierać i zamykać, zdalnie, tj. bez wychodzenia z domu czy samochodu, co jest szczególnie wygodne np. w czasie ulewy, mrozu czy opadów śniegu.

Warto również wiedzieć, iż automatyczne napędy dla bram, o których tu mowa, mogą również zapobiec pewnego rodzaju uszkodzeniom – uszkodzeniom tak skrzydła, jak i swojego własnego silnika. Można bowiem wybrać systemy, które wywołują cofanie się skrzydła bramy, jeśli napotka ono na swej drodze jakąś przeszkodę.

O czym warto pamiętać?

Wybierając bramę przesuwną, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by brać pod uwagę jedynie te wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tyczy się to tak skrzydeł bramy, jak i wszystkich innych elementów konstrukcyjnych, w tym np. rolek (jeśli zamawiamy bramę szynową). Te ostatnie mogą bowiem łatwo ulec zniszczeniu w czasie jesieni czy zimy, jeśli nie uda nam się zbyt dokładnie czyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń szyny, po której porusza się skrzydło.

Pamiętajmy również o tym, że nie warto decydować się na bramy niezabezpieczone przed korozją. Wybierając taką, która w kontakcie z wodą nie będzie korodować, oszczędzimy sobie późniejszych kłopotów z pozbywaniem się skutków owego zaniedbania.

Choć montaż bramy przesuwnej nie jest trudny, zamówmy ją u producenta, który zapewnia również usługę owego montażu, gdyż zawsze lepiej jest powierzać tego typu sprawy profesjonalistom. Pamiętajmy, iż to również od jakości montażu, nie tylko samej bramy, zależy to, czy będzie nam ona służyć tak, jak sobie tego życzymy, tj. bezproblemowo.